Ako si nastaviť pleťovú rutinu?

Iste, sčasti sú tu faktory dedičstva. Niekto zdedí krásnu pleť a niekto akné. Niekto ostane bez vrások do pokročilého veku, niekto vyzerá zrelý do dôchodku už ako 40-ročný. S dedičným faktorom vzhľadu  pleti veľa nenarobíte. Čo však môžete ovplyvniť – a to následne ovplyvní vašu pleť – je vaša kozmetická rutina. Je založená na 3 absolútne must krokoch a ďalších doplňujúcich, ktoré pleť potešia a povzbudia k lepším výkonom.

Tri hlavné kroky kozmetickej rutiny

Kozmetická rutina pozostáva z 3 hlavných krokov:

 1. Pleť vyčistite
 2. Pleť hydratujte
 3. Cez deň ju ochráňte pred UV žiarením

V rámci týchto krokov viete korigovať všetky problémy, ktoré vaša pleť má. Ak sú vašim najväčším problémom vrásky, zamerajte sa v starostlivosti na produkty anti-age. Ak je to akné, vaša rutina bude obsahovať produkty, ktoré ho zmierňujú a liečia. Ak má vaša pleť problémov viac, produkty budete musieť vrstviť a správne kombinovať tak, aby ste vyriešili viac problémov.

Tip: Produkty aplikujte podľa konzistencie. Od najtekutejšej po najhutnejšiu.

Kozmetická rutina potrebuje čas a trpezlivosť

Ak trpezlivosť nepatrí medzi vaše silné stránky, nastavovanie rutiny vás môže vyjsť aj draho. Žiadny produkt nefunguje zázračne a iba po jeho dlhšom používaní môžete skonštatovať, či si ho v kozmetickej skrinke necháte. Vaša trpezlivosť je devíza, ktorá vám ušetrí veľa peňazí (nedovolí vám vyhodiť produkt preto, že po 2 dňoch nevidíte efekt). To, či bude zrovna táto kozmetika váš spojenec, zistíte pri konzistentnom používaní po dobu aspoň 6 týždňov a to 1-krát alebo 2-krát denne.

Čistenie pleti

Čistenie pleti je najzákladnejší a najdôležitejší krok v kozmetickej rutine. Ešte raz, aby to bolo naozaj jasné: NAJZÁKLADNEJŠÍ A NAJDOLEŽITEJŠÍ. Naša pokožka prichádza do kontaktu so životným prostredím, a teda aj s rôznym znečistením vrátane toho, ktoré si vyrobí sama. To je potrebné každý deň jemne ale dôkladne odstrániť. Vašu pleť je potrebné očistiť 2-krát denne – ráno a večer (alebo nadránom po príchode z party). Že nemáte chodiť spať nalíčená určite viete. A ak ste to už párkrát skúsili, viete aj prečo.

Ideálne je oči a ústa odlíčiť micelárnou vodou (alebo prípravkom na to vyslovene určeným), pleť umyť následne čistiacim gélom/ mliekom. Micelárnu vodu môžete použiť aj na celú pleť.

Tip: na čistenie pleti uprednostnite čistiaci gél. Ak používate micelárnu vodu aj na pleť, opláchnite ju vodou.

Správny čistiaci prostriedok na tvár je šetrný k pokožke. Po jeho použití nepociťujete pnutie na pleti a pleť nie je vysušená.

Nekodemogénny produkt

Na popisoch niektorých prípravkoch si určite všimnete zvýraznený pojem nekodemogénne zloženie. Ak výrobok o sebe tvrdí, že je nekomedogénny znamená to, že by nemal upchávať póry alebo spúšťať akné. Toto tvrdenie je založené na interných testoch jednotlivých spoločností a nie je skúmané vyšším orgánom. Preto ak hľadáte nekomedogénny produkt, vyhnite sa ingredienciám ako kokosový olej alebo kakaové maslo.

Pleťové tonikum nie je tonik

Mnohých pri slove Tonikum napadne a) miešaný nápoj b) čosi, čo sa dáva na pleť z neznámych dôvodov.  Úlohou tonika je dodať pleti dodatočné živiny:

 • Alfa a beta hydroxy kyseliny – odstraňujú odumreté kožné bunky, zlepšujú stav pigmentových škvŕn. Lepšie použiť pri večernej rutine.
 • Kyselina hyaluronová – zlepšuje hydratáciu pleti a zjemňuje jemné linky
 • Ružová voda a zelený čaj – upokojuje podráždenú pleť, znižuje začervenanie a má protizápalový efekt
 • Vitamín E a C – bojujú proti voľným radikálom

Tradične sa tonikum aplikujte na vatový tampón a následne na pleť. Veľa produktu v tomto prípade ostáva vo vatovom tampóne a nedostane sa na pleť.

Tip: Nanášanie tonera s čistými rukami je najefektívnejšie. Stačí naniesť niekoľko kvapiek na končeky prstov a naniesť na tvár. Prípadne môžete vatový tampón rozdeliť na dve časti, aby neabsorboval toľko produktu.

Pleťové sérum má veľkú moc

Séra sú koncentrovanou starostlivosťou. Sú napumpované aktívnymi zložkami, majú ľahké zloženie a všeobecne neexistuje dôvod ich nepoužívať (okrem nedostatku času či vôle). Práve ich ľahké zloženie zabezpečuje prenikanie hlboko do pleti, kde sa dokážu pohrať s problémami, ktoré vašu pleť trápia. Sú založené na vode alebo oleji, ale ich skutočná sila sa ukrýva v 

 • retinoloch,
 • vitamíne C,
 • kyseline hyalurónovej, a tak ďalej, a tak podobne.

Keďže séra sú zväčša koncentrované, citlivá pleť ich môže horšie stolerovať. Preto odporúčame vyskúšať sérum najskôr na malej časti pleti. Pre istotu.

Tip: Skvelým spôsobom ako rozšíriť svoju pleťovú rutinu o extra účinné prípravky je vyskúšať ampulky. 1 ampulka vydrží približne na 24 hodín (a dlhšie ju ani otvorenú nedržte). Vďaka baleniu v tmavom skle je koncentrát chránený pred oxidáciou, ktorá nevyhnutne nastáva po kontakte prípravku so vzduchom a svetlom.

Potrebujem aj denný aj nočný pleťový krém?

V nejakej forme krémuje svoju tvár takmer každý. Ženy, deti, muži. Primárnou funkciou krému je hydratácia. Ale, keďže hydratačné zložky sú na vrásky či akné prikrátke, krémy sú obohatené o ďalšie účinné zložky. Nájdete v nich kyselinu salicylovú, vitamín C, retinoly, kolagén, peptidy, niacínamid, pantenol, bisabolol, rôzne rastlinné extrakty. Zoznam je naozaj dlhý a výber môže byť náročný.

Aký je rozdiel medzi denným a nočným krémom? Denný krém je zameraný na ochranu pleti. Často obsahuje aj SPF. Jeho konzistencia je ľahšia. Nočný krém je spravidla hutnejší, zloženie je zamerané na obnovu pleti a neobsahuje SPF. Tak, a teraz už viete, prečo potrebujete aj denný aj nočný krém.

Tip: Pleťový krém potiahnite aj na krk a dekolt. Existujú síce prípravky zamerané vyslovene na túto oblasť, ak však chcete držať svoju rutinu čo najjednoduchšiu, vystačíte si s vašim pleťovým krémom. Oblasť krku a dekoltu sa neoplatí zanedbávať. Inak vaša krásna tvár bude sedieť na vráskavom krku a dekolte.

Čerešnička na torte SPF

Je to jednoduché:

 • Cez deň použite SPF vždy, keď: svieti slnko, je zamračené, prší, sneží, vidíte dúhu. Proste vždy.
 • Je neskorá jeseň a zima – použite SPF 30.
 • Na všetky ďalšie dni – použite SPF 50.

Slnko je jedným zo základných faktorov, ktoré spôsobujú starnutie, tzv. fotostarnutie. Nehovoriac o pigmentových škvrnách, ktoré sa so slnkom majú veľmi rady. Správne zvolené SPF vám ušetrí množstvo ďalších produktov, ktoré budú musieť riešiť následky nedostatočnej slnečnej ochrany. Niektoré produkty sa hrdia SPF 10, SPF 20 – a to je málo, nenechajte sa uchlácholiť a vedzte,  že musíte použiť ďalšiu slnečnú ochranu, aby to naozaj bola ochrana.

Vo väčšine pleťových prípravkov používame chemické ochranné filtre – niekedy kombinované s minerálnymi. Chemické filtre majú tú výhodu, že nezanechávajú na pleti biele stopy. Prenikajú hlbšie do pokožky, kde žiarenie premieňajú na teplo. Keďže však „nesedia“ iba na pleti, neodporúčajú sa pre deti mladšie ako 3 roky. To, čo deťom a osobám s extra citlivou pleťou odporúčame, sú filtre minerálne. Zväčša zanechávajú – v súčasnosti našťastie už iba veľmi jemný – biely povlak. Neprenikajú do pleti, pôsobia na jej povrchu a žiarenie v podstate odrážajú. Ak vás zaujíma viac tipov k slnečnej starostlivosti, pozrite si náš článok: Čo by ste mali vedieť o slnečnej ochrane?

Tip: pokiaľ máte produkt s SPF 30 a viac, vždy ide ako posledný krok rutiny priamo pod make-up. A to aj v prípade, že je to napr. ampulka so sérom.

Keď chcete pleti dopriať

Keď chcete pleti dopriať, siahnite po pleťovej maske – ideálne, ak po nej siahnete 2-krát týždenne – a pleťovom peelingu – menej je viac a 1-krát týždenne je presne akurát.

Životným poslaním pleťového peelingu je zbaviť pleť odumretých buniek. A robí to

 • mechanicky drobnými čiastočkami,
 • enzymaticky s fermentami rôznych zložiek (rastlinného či syntetického pôvodu) alebo
 • chemicky vďaka kyselinám alebo alkáliám (zložky so zásaditým Ph)

Pleťové masky použite na pleť – ideálne večer, lebo vtedy máme viac času a rodina si postupom času zvykne a prestane pred vami utekať. Pleťovú masku použite na očistenú pleť, vytonizovanú pleť hneď po peelingu. Ak používate textilnú masku, nemusíte pleť následne očistiť. Ak však používate klasické masky (napr. z bahna), musíte po opláchnutí masky proces čistenia zopakovať aj s tonikom. Potom nasleduje sérum, krém a spánok.

A čo oči?

Koža v očnom okolí je najtenšou kožou na našom tele. Zároveň je mimikou veľmi exponovaná. Preto sa vrásky v očnom okolí vyskytujú medzi prvými vráskami na tele. Vedeli ste, že mimickým vráskam vo vonkajšom kútiku oka hovoríme aj kohútie stopy?

Očný krém je samostatný produkt. Do očného okolia neaplikujeme náš pleťový krém. Za to štípanie a opuchy to nestojí. Navyše, pleťový krém je určený na inú hustotu a kvalitu pleti – pretože koža na tvári a v očnom okolí je odlišná.

V pleťovej rutine si aplikujte očný krém po vyčistení a tonizovaní pleti ešte pred sérom a to kvôli tomu, že takto pleť v očnom okolí ochránite pred silnými zložkami v sére a vyhnete sa podráždeniu.

Ak sa chcete o očnej starostlivosti a vhodných očných krémoch dozvedieť viac, poteší vás článok: Kruhy, vačky alebo vrásky pod očami

Tak ako Vy, aj Vaša pleť je jedinečná. Najzaužívanejšou metódou na nájdenie správnej kozmetickej rutiny je metóda pokus-omyl. Tento proces môžete značne skrátiť ak:

 • Poznáte svoju pleť
 • Máte dobrú dermatologičku
 • Počúvate svoju kozmetičku

Pomôže aj, ak budete siahať po kvalitnej kozmetike, ktorá má za sebou výskum a rozsiahle klinické štúdie. Pretože kúpiť si kvalitnú kozmetiku neznamená míňať, ale investovať.

Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt pridaný na porovnanie.