Zdroj: freepik.com

Alexandra je naša dvorná dermokozmetička s množstvom skúseností, ktoré získala na klinike estetickej medicíny a v kozmetických salónoch. Aktuálne ju môžete nájsť v kozmetickom salóne Simplyskin. Obraciam sa na ňu so všetkými problémami pokožky, ktoré ma trápia. Tentokrát ma zaujímalo, ako a či vôbec zmeniť prístup k našej pleti na jeseň.

S čím všetkým sa musí pleť na jeseň vysporiadať?

Najväčším problémom jesene je, že trvá príliš krátko. Následkom klimatických zmien sa skracujú prechodné obdobia medzi vysokými a nízkymi teplotami, t.j. jar a jeseň. Preto, ak sa bavíme o pokožke na jeseň, musíme brať do úvahy výrazné zmeny teplôt, ktoré stresujú pokožku a zhoršujú jej chronické problémy. Napríklad pokožka, ktorá je náchylná na rosaceu, ekzém alebo zápal, sa zvyčajne zhoršuje hlavne na jeseň. Samozrejme, za zmienku stoja aj následky leta a pôsobenia intenzívneho slnka na pokožku, t.j. suchá a dehydrovaná pokožka, pigmentové škvrny či zvýraznenie mimických vrások.

Čo by si odporučila na zmiernenie týchto problémov.

Vždy svojim klientom odporúčam včasnú prevenciu správnym výberom domácej starostlivosti vzhľadom na individuálne potreby pokožky a povinné používanie ochranných faktorov SPF – a to bez výnimky. Je dôležité si uvedomiť, že mnoho estetických problémov pokožky je zapríčinených vnútornými chorobami, takže pravidelné preventívne prehliadky tu majú rozhodne svoje miesto. Ak sa nejaký problém na pokožke vyskytne, nesnažte sa ho riešiť sami. Kontaktujte špecialistu – dermatológa alebo dermokozmetičku, ktorí vám vedia odporučiť vhodné korektívne procedúry a prípravky na základe individuálnej konzultácie.

Zdroj: freepik.com

Čo sa týka pigmentových škvŕn – treba ich riešiť? Nezmiznú samé počas jesene a zimy?

Vizuálne sa pigmentové škvrny naozaj počas jesene a zimy strácajú. Ale je to iba optický klam, pretože – ako ste si možno už aj všimli – s prvými jarnými lúčmi sa objavia ešte výraznejšie ako predtým. Je to následkom v lete aktivizovaného melanínu. Takže ak sa chcete zbaviť hyperpigmentácienielen opticky počas jesene a zimy, je dôležité podstúpiť terapiu na elimináciu povrchovej hyperpigmentácie ale aj hyperpigmentácie v hlbších vrstvách pokožky, vyhnúť sa priamemu slnku a chrániť svoju pleť pred UV žiarením.

Takže potrebujem SPF aj počas jesene a zimy?

Žiaľ, toto je veľmi častý omyl – že ochranu proti slnku používame iba v lete. Pravdaže, slnečná aktivita je výrazne zredukovaná počas jesene a zimy, keďže slnečné lúče menia uhol dopadu na planétu (a na našu pokožku). UV žiarenie je teda nižšie. Ale aj toto žiarenie spôsobuje poškodenie kolagénových a elastínových buniek. Následkom toho pleť stráca svoju elasticitu. A preto odporúčam používať SPF 50 počas celého roka.

Aké zmeny je potrebné urobiť v starostlivosti o pleť počas jesene?

V lete je problematické používať výživné krémy kvôli ich skôr hutnej štruktúre. Na jeseň sa k takýmto produktom môžete vrátiť a doplniť ich o aktívne séra podľa potrieb pleti.

Čo by si odporučila ako absolútny základ starostlivosti o pleť? Také to „must-be“.

Bez ohľadu na počasie či ročné obdobie je absolútnym základom starostlivosti o pleť: čistenie, výživa, hydratácia a UV ochrana. Akú formu produktu, značku, zloženie a použitie zvolíte závisí od typu pokožky, veku, súčasného stavu pokožky. Sú tu iba 2 pravidlá: táto starostlivosť má byť prispôsobená individuálnym potrebám pleti a pravidelná, ráno a večer.

Máš nejaký tajný tip v starostlivosti o pokožku na jeseň?

Žiaľ, neexistuje univerzálny recept. Ale – ako to už určite poznáte – keď budete čo najviac hydratovať svoju pokožku, budete viesť zdravý životný štýl, pravidelne navštevovať kozmetičku, udržíte sa v dobrej nálade a budete si užívať život, vaša pleť bude ideálna.

A čo starostlivosť o pokožku, ktorá má viac problémov naraz? Napríklad pigmentové škvrny na suchej pleti s vráskami. Ako sa starať o takúto pleť?

Nuž, áno, ak sa na vašej pleti vyskytne viac problémov naraz, produkty je potrebné namixovať tak, aby zároveň odstraňovali všetky problémy. Ak hovoríme o zrelej pleti, potom produkty s fytoestrogénmi a antioxidantmi v zložení zlepšia pružnosť a farbu pokožky. Ak je pokožka veľmi suchá, hydratujeme ju čo najviac a to nielen zvonku ale aj zvnútra, pričom používame predovšetkým produkty s kyselinou hyalúronovou. No a ak je pokožka hyperpigmentovaná, zlatým štandardom je používanie prípravkou a vitamínom C, ktorý je výborným antioxidantom a aktivizuje metabolizmus pokožky.

Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt pridaný na porovnanie.